Львівський НДЕКЦ МВС України

Контакти:
Юридична адреса:

м. Львів,79040, вул. Конюшинна, 24.
Фактична адреса:
м. Львів,79040, вул. Збиральна, 24.
Електронна пошта: ndekc@lv.npu.gov.ua
lviv@dndekc.mvs.gov.ua
Приймальна директора:
(032) 262-52-19.
Бухгалтерія:
(032) 262-20-34.
Канцелярія:
(032) 262-17-87.
Відділ біологічних досліджень (встановлення батьківства):
(032) 261-39-24.
Факс: (032) 262-50-11.
Охорона: (032) 262-21-73.

Відділ економічних досліджень


11.2 – Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності


 
 

Відділом економічних дослідженьЛьвівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України проводяться економічні експертизи та експертні дослідження за такими напрямками у відповідності до Переліку видів судової експертизи та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта працівникам Експертної служби МВС, затвердженого наказом МВС від 21.09.2020 № 675 «Про затвердження Положення про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС та порядок проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС»



Предметомекономічної експертизи є відображені в документах або облікових регістрах господарські операції, що стали об’єктом розслідування чи судового розгляду і відносно яких експерт дає висновок на поставлені на його вирішення запитання.


- Предметом економічної експертизи є відображені в документах або облікових регістрах господарські операції, що стали об’єктом розслідування чи судового розгляду і відносно яких експерт дає висновок на поставлені на його вирішення запитання.

- Правильно сформульовані питання, поставлені на дослідження експерту-економісту, це передусім визначення певного орієнтиру у розслідуванні економічних злочинів.

- Зміст питань, що підлягають вирішенню експертом, визначає не тільки характер експертизи й обсяг дослідження, а й значною мірою і якість експертизи. Опрацювання ухвал, постанов про призначення судових економічних експертиз та вивчення експертної практики свідчить, що ініціатори у деяких випадках неточно формулюють питання експертам.


Основні вимоги до питань судово-економічної експертизи:


- мають бути конкретизовані із зазначенням періоду дослідження, які порушення бухгалтерського обліку цікавлять, щодо якої матеріально відповідальної особи, суми встановленого порушення тощо;

- розташовані в логічній послідовності, викладатися ясно, чітко, що виключало б їх неоднозначне тлумачення;


До компетенції економічної експертизи не належить:


- вирішення юридичних питань та встановлення винних осіб;

- проведення ревізійних дій (визначення будь-яких економічних показників без попереднього проведення документальних перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктом контролю);

- підстави виникнення матеріальних збитків, так як це має відношення до юридичних, а не економічних питань;

- вирішення питань з дотримання комітетами з конкурсних торгів вимог законодавства, що регламентує проведення закупівлі товарів (робіт та послуг) за бюджетні кошти.


Важливо:


- Разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту слід надати документи бухгалтерського та податкового обліку, які містять відомості - вихідні дані про вирішення поставлених питань.

- Якщо ведення бухгалтерського обліку здійснювалось в електронно-обчислювальному вигляді, експерту потрібно надати регістри бухгалтерського обліку у роздрукованому вигляді, обов'язково завірені в установленому порядку.

- Якщо експертиза призначається з метою перевірки висновків документальної ревізії, довідки перевірки контролюючих органів, у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначається, які саме висновки і з яких причин викликають сумнів (суперечать іншим матеріалам справи, непереконливо обґрунтовані фінансовими інспекторами тощо).

- Документи мають бути систематизованими в хронологічному порядку (за відповідними періодами), підшитими, прошнурованими та пронумерованими.

- На дослідження експертам подаються оригінали документів, вилучені на підприємствах, організаціях, закладах, а у деяких випадках – копії (належним чином завірені).

- При порушенні експертом клопотання про надання йому додаткових документів (відомостей) для вирішення поставлених питань, клопотання повинно задовольнятися в найкоротший термін з метою вчасного її проведення, але не більше 45 календарних днів.

- Якщо протягом цього строку клопотання не задовольняється, постанова залишається без виконання або складається висновок з питань, які експерт може вирішити за наявними матеріалами.

 

«Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності»


 

Основними завданнями експертизи документів про економічну діяльність підприємств й організацій є:

 

Проведення аналізу:

- показників фінансово-економічного стану (платоспроможності, фінансової стійкості, прибутковості тощо) підприємства/організації;

- структури майна та джерел його придбання;

 

Визначення:

- документальної обґрунтованості розрахунків з дебіторами і кредиторами;

- документальної обґрунтованості аналізу складу витрат;

- документальної обґрунтованості розрахунків плати за оренду майна;

- документальної обґрунтованості розрахунків частки майна у разі виходу учасника зі складу засновників підприємства;

- документальної обґрунтованості розрахунків втраченого заробітку (від несвоєчасної виплати компенсації заподіяної шкоди у разі втрати працездатності та в інших випадках);

- документальної обґрунтованості цільового витрачання бюджетних коштів;

- документальної обґрунтованості розрахунків втраченої вигоди;

- документальної обґрунтованості розрахунків економічного показника майнової шкоди (збитки, втрачена вигода), проведених суб’єктами фінансово-господарського контролю, органами досудового розслідування або заявлених у позовних вимогах;

- документальної обґрунтованості здійснених фінансово-господарських операцій із придбання товарів, робіт, послуг за бюджетні кошти.

Вирішення питань щодо дотримання відповідальними особами організаційно-правових вимог до проведення закупівлі товарів, робіт, послуг за державні кошти не належить до завдань судово-економічної експертизи.

Вирішення питань щодо визнання поточної дебіторської заборгованості безнадійною не належить до завдань економічної експертизи.

Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

- як основні економічні показники (ліквідності, платоспроможності і прибутковості тощо) фінансово-господарського стану (найменування організації) на дату укладання або закінчення терміну дії угоди (реквізити) характеризують господарсько-фінансову діяльність (найменування організації)?

- чи підтверджується документально сума внеску до статутного фонду (найменування організації або учасника) та розрахунок розміру частини майна, що підлягає поверненню особі, яка вибула зі складу засновників (зазначається дата виходу)?

- чи підтверджується документально розмір необґрунтованого заниження (несплати) орендної плати (найменування організації) у сумі (зазначається сума) за період (зазначається період), визначений в акті перевірки контролюючого органу або у позовних вимогах? Якщо так,- у якій сумі?

- чи підтверджується документально постачання (товарів, робіт, послуг) за умовами договору закупівлі, укладеного між підприємствами з урахуванням додаткових угод та статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» у кількості (зазначається кількість) на суму (зазначається сума)?

- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки щодо нецільового використання бюджетних коштів, отриманих підприємством (найменування) за бюджетною програмою (назва програми)?

- чи підтверджується документально розрахунок пенсійних виплат громадянину (прізвище, ім’я, по батькові), проведений установами Пенсійного фонду України за період (зазначається період)?

- чи мали місце ознаки доведення до банкрутства, фіктивного банкрутства, прихованого банкрутства станом на певну дату за результатами аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства?

- чи підтверджуються документально висновки акта перевірки щодо наявності у підприємства (найменування) заборгованості з виплати заробітної плати станом на (зазначається дата)?

- чи підтверджується документально та нормативно розрахунок дивідендів до виплати, здійснений підприємством (найменування) власнику корпоративних прав (найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи) за період (зазначається період)?

- чи підтверджуються документально висновки, зазначені в акті перевірки контролюючого органу (номер, дата) щодо завищення обсягів державної закупівлі (назва товарів, робіт, послуг) на суму (зазначається сума) порівняно з умовами договору (номер, дата), укладеного за результатами конкурсних торгів?

- Чи підтверджуються документально висновки акта перевірки контролюючого органу (номер, дата) щодо необґрунтованого перерахування бюджетних коштів на суму (зазначається сума) з урахуванням висновків інших видів експертиз?