Львівський НДЕКЦ МВС України

Контакти:
Юридична адреса:

м. Львів,79040, вул. Конюшинна, 24.
Фактична адреса:
м. Львів,79040, вул. Збиральна, 24.
Електронна пошта: ndekc@lv.npu.gov.ua
lviv@dndekc.mvs.gov.ua
Приймальна директора:
(032) 262-52-19.
Бухгалтерія:
(032) 262-20-34.
Канцелярія:
(032) 262-17-87.
Відділ біологічних досліджень (встановлення батьківства):
(032) 261-39-24.
Факс: (032) 262-50-11.
Охорона: (032) 262-21-73.

Відділ економічних досліджень


11.3 – Дослідження документів фінансово-кредитних операцій


 
 

Відділом економічних дослідженьЛьвівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України проводяться економічні експертизи та експертні дослідження за такими напрямками у відповідності до Переліку видів судової експертизи та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта працівникам Експертної служби МВС, затвердженого наказом МВС від 21.09.2020 № 675 «Про затвердження Положення про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС та порядок проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС»



Предметомекономічної експертизи є відображені в документах або облікових регістрах господарські операції, що стали об’єктом розслідування чи судового розгляду і відносно яких експерт дає висновок на поставлені на його вирішення запитання.


- Предметом економічної експертизи є відображені в документах або облікових регістрах господарські операції, що стали об’єктом розслідування чи судового розгляду і відносно яких експерт дає висновок на поставлені на його вирішення запитання.

- Правильно сформульовані питання, поставлені на дослідження експерту-економісту, це передусім визначення певного орієнтиру у розслідуванні економічних злочинів.

- Зміст питань, що підлягають вирішенню експертом, визначає не тільки характер експертизи й обсяг дослідження, а й значною мірою і якість експертизи. Опрацювання ухвал, постанов про призначення судових економічних експертиз та вивчення експертної практики свідчить, що ініціатори у деяких випадках неточно формулюють питання експертам.


Основні вимоги до питань судово-економічної експертизи:


- мають бути конкретизовані із зазначенням періоду дослідження, які порушення бухгалтерського обліку цікавлять, щодо якої матеріально відповідальної особи, суми встановленого порушення тощо;

- розташовані в логічній послідовності, викладатися ясно, чітко, що виключало б їх неоднозначне тлумачення;


До компетенції економічної експертизи не належить:


- вирішення юридичних питань та встановлення винних осіб;

- проведення ревізійних дій (визначення будь-яких економічних показників без попереднього проведення документальних перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктом контролю);

- підстави виникнення матеріальних збитків, так як це має відношення до юридичних, а не економічних питань;

- вирішення питань з дотримання комітетами з конкурсних торгів вимог законодавства, що регламентує проведення закупівлі товарів (робіт та послуг) за бюджетні кошти.


Важливо:


- Разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту слід надати документи бухгалтерського та податкового обліку, які містять відомості - вихідні дані про вирішення поставлених питань.

- Якщо ведення бухгалтерського обліку здійснювалось в електронно-обчислювальному вигляді, експерту потрібно надати регістри бухгалтерського обліку у роздрукованому вигляді, обов'язково завірені в установленому порядку.

- Якщо експертиза призначається з метою перевірки висновків документальної ревізії, довідки перевірки контролюючих органів, у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначається, які саме висновки і з яких причин викликають сумнів (суперечать іншим матеріалам справи, непереконливо обґрунтовані фінансовими інспекторами тощо).

- Документи мають бути систематизованими в хронологічному порядку (за відповідними періодами), підшитими, прошнурованими та пронумерованими.

- На дослідження експертам подаються оригінали документів, вилучені на підприємствах, організаціях, закладах, а у деяких випадках – копії (належним чином завірені).

- При порушенні експертом клопотання про надання йому додаткових документів (відомостей) для вирішення поставлених питань, клопотання повинно задовольнятися в найкоротший термін з метою вчасного її проведення, але не більше 45 календарних днів.

- Якщо протягом цього строку клопотання не задовольняється, постанова залишається без виконання або складається висновок з питань, які експерт може вирішити за наявними матеріалами.

 

«Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності»


 

Основними завданнями експертизи документів фінансово-кредитних операцій є визначення:

 

- документальної обґрунтованості оформлення банківських операцій з відкриття рахунків, руху грошових коштів на рахунках;

- документальної обґрунтованості оформлення та відображення в обліку операцій з видачі, використання та погашення кредитів;

- документальної обґрунтованості оформлення та відображення в обліку банків їх фінансово--господарської діяльності;

- відповідності відображення фінансово-господарських операцій банків вимогам нормативних актів з ведення обліку і подання звітності;

- документальної обґрунтованості відображення фінансово-господарських операцій щодо нарахування та сплати банками податків та їх відповідності даним обліку та звітності, чинному законодавству;

- документальної обґрунтованості проведення операцій за депозитними вкладами у банківських та інших фінансових установах.

 

Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

- чи підтверджуються документально висновки акту перевірки щодо відповідності вимогам чинного законодавства документального оформлення операцій (найменування установи) з надання кредитів, повноти нарахування і сплати відсотків та інших платежів за користування кредитами позичальником (найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи) за кредитною угодою (номер, дата)?

- чи відповідає перелік документів, наданих банку підприємством (найменування) для отримання кредитних коштів за кредитною угодою, чинному Положенню про кредитування?

- чи відповідає метод нарахування банком процентів за депозитним договором вимогам законодавства про депозитні операції банку або іншої фінансової установи?

- чи підтверджується документально розмір збитків банку, визначений в акті перевірки (зазначається суб’єкт контролю), внаслідок необґрунтованої видачі, неповернення кредиту за угодою (номер, дата)?

- чи підтверджується бухгалтерськими та первинними документами нецільове використання кредитних коштів за угодою (номер, дата)?

- чи відповідає наявний у матеріалах справи розрахунок заборгованості позичальника (зі сплати процентів за кредит та погашення основної суми боргу) перед банком умовам укладеного між зазначеними сторонами кредитного договору та розрахунковим документам щодо видачі та погашення кредиту за цим кредитним договором?

- чи відповідає метод нарахування банком процентів за кредитним договором (реквізити договору) вимогам Положення про кредитування банку (найменування установи)?

- чи підтверджується первинними документами та даними бухгалтерського обліку банку внесення вкладником (П.І.Б.) грошових коштів у сумі (зазначається сума) за депозитним договором (номер, дата)?