4.6 Дактилоскопічна Експертиза
Завданням дактилоскопічної експертизи є ідентифікація живих осіб, невпізнаних трупів, а також встановлення причетності осіб до вчинення злочинів за допомогою відбитків рук, отриманих у ході дактилоскопічної реєстрації; слідів рук, вилучених при огляді місця події тощо. Поряд з цим експертизою вирішується завдання виявлення, вилучення та фіксації слідів рук на наданих об'єктах, встановлення їх придатності для ідентифікації та ін.
 
 
Орієнтовний перелік вирішуваних питань:
- Чи є на наданому об'єкті сліди рук (пальців, долонь), ступень ніг. Якщо так, чи придатні вони для ідентифікації?
- Чи залишені сліди рук (ступень ніг), вилучені в різних місцях (на різних об'єктах) однією особою?
- Чи залишені сліди рук (стоп ніг) конкретною особою (дактилоскопічна карта (дактилокарта) якої представлена на порівняльне дослідження))?
- Чи ідентичні відбитки рук невпізнаного трупу з відбитками в дактилокарті на ім'я конкретної особи?
- Якою рукою й якими пальцями руки залишено сліди?
- Які індивідуальні особливості мають руки людини, що залишила сліди (наявність шрамів, тощо)?
- Якими ділянками поверхні руки залишено сліди?
- Який вік, стать та зріст особи, що залишила надані на дослідження сліди?
Об'єкти дослідження: об'єкти, на яких знайдені сліди рук, або припускається їх наявність, надсилаються експертовів якомога коротші строки після вилучення, через незначний ідентифікаційний період.
Об'єктами дактилоскопічного дослідження є сліди рук (пальців та (або) долонь), дактилоскопічні плівки або інші липкі та полімерні матеріали з перекопійованими слідами папілярних ліній, зліпки з об'ємних слідів або масштабні фотознімки слідів тощо, відбитки в оригіналах дактилокарт.
Вимоги до об'єктів, що направляються на дактилоскопічну експертизу.
При надісланні об’єкта на поверхні ділянки якого наявні сліди (імовірними слідами) він не повинен торкатися матеріалу упаковки; предмет в упаковці кріпиться нерухомо; матеріал упаковки не повинен деформуватися під час транспортування; предмети треба упаковувати, використовуючи для амортизації відтяжки, вату, пластилін, папір тощо.
На упаковці або на прикріпленій до неї бирці робляться написи, де вказуються: вміст упаковки; номер кримінального провадження та підписи слідчого, понятих та спеціаліста.
Коли сліди скопійовані на аркуш дактилоскопічної плівки (надалі - дактилоплівки), цей аркуш прошивається по краях ниткою, кінці якої виводять на бирку, зв'язують та опечатують. На бирці робиться відповідний напис та ставляться підписи слідчого, понятих та спеціаліста. Якщо дактилоплівку не прошивати, то її необхідно помістити в конверт, який опечатується та завіряється підписами учасників огляду. На конверті робляться пояснюючі написи.
Коли сліди рук копіюються на липку стрічку, яка наклеюється на спеціальний бланк або чистий аркуш паперу, пояснювальні написи ставляться на цьому аркуші. При цьому необхідно зробити записи про кожний окремо відрізок стрічки із зазначенням місця його вилучення та завіряється підписом учасників огляду.
При виготовленні зліпків з об'ємних слідів рук до них у процесі копіювання за допомогою шпагату (ниток) прикріплюють бирки з відповідними написами.
Зразки для експертного дослідження.
Дактилоскопічні карти, які надаються для порівняльного дослідження, оформлюються у відповідності з вимогами нормативних документів.
 
 
Бланки дактилокарт виготовляються на цупкому білому папері щільністю не менше 120 г/м2. У порядку виключення дактилокарти можуть виготовлятися на чистих аркушах паперу з не меншою щільністю та мати такі ж реквізити.
Дактилокарта на особу містить такі відомості: стать; прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; місце народження; відбитки всіх нігтьових фаланг пальців рук, контрольні відтиски пальців рук, відтиски долонь рук (у разі каліцтва робиться відповідна відмітка); підпис особи, яка піддається дактилоскопіюванню; дата проведення дактилоскопіювання; орган, де проводилося дактилоскопіювання; підстава для дактилоскопіювання; посада, прізвище і підпис працівника, який заповнив дактилокарту.